Góra Żar (761 m n.p.m.) znajduje się bezpośrednio nad doliną rzeki Soły we wschodniej części Beskidu Małego popularnie zwanej Beskidem Andrychowskim. Żar wraz ze swoimi atrakcjami jest bardzo popularnym miejscem na turystyczne mapie Beskidów. Najważniejszymi atrakcjami góry Żar są: kolej linowowo-terenowa na górę Żar wraz z szeregiem atrakcji (park linowy, tor saneczkowy), elektrownia szczytowo-pompowa na górze ŻarGórska Szkoła Szybowcowa "Żar". Szczyt Żaru jest doskonałym punktem widokowym na Beskid Mały (piękna panorama Pasma Magurki Wilkowickiej i Czupla), Beskid Śląski (gł. Pasmo Wiślańskie i Masyw Skrzycznego) oraz Kotlinę Żywiecką i Beskid Żywiecki (panorama Pasma Pilska, w tym grupy Romanki i Lipowskiej). Przy bardzo dobrej widoczności nad grzbietami Beskidu Żywieckiego dostrzec można wierzchołki słowackiej Małej Fatry. Malowniczo z Żaru prezentują się jeziora Kaskady rzeki Soły, a na północy podziwiać możemy widoki na pogórze oraz Kotlinę Oświęcimską wraz z fragmentami Wyżyny Śląskiej. Ze względu na przyjęte przez biuro projektu PetleBeskidzka.eu kryteria, górę Żar (761 m n.p.m.) włączyliśmy do propozycji programu wycieczki “Kaskadą rzeki Soły”.

Zwiedzając z przewodnikiem górę Żar, zrozumiemy, iż góra ta jest kultowa i popularna z dwóch powodów. Jako pierwsi na górę z płaskim szczytem przybyli lotnicy, którzy w XX-leciu międzywojennym byli reprezentantami mistrzowskiej polskiej szkoły szybowcowej. Góra zainteresowała ich z powodów termicznych - strome stoki nad głęboką doliną powodowały różnice temperatur i stałe wahania sił wiatru, co sprzyjało szkoleniom i treningom. W latach 1934-36 z inicjatywy Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej wybudowano tu lotnisko i pierwszą szkołę pilotów szybowcowych (dzisiejsza Górska Szkoła Szybowcowa "Żar" powstała nieco później w związku z budową elektrowni szczytowo-pompowej na górze Żar). Atrakcją Żaru były latające szybowce, w których piloci szkolili się w zakresie lotów termicznych, żaglowych, falowych, wysokościowych i akrobacyjnych. Szybowce nadal są wielką atrakcją Żaru, jednak szkoła szybowcowa i lotnisko przeniosły się na łagodny teren u podnóży góry Żar. Ciekawostką jest, iż to na Żarze rozegrano pierwsze po II wojnie światowej Międzynarodowe Zawody Szybowcowe Krajów Demokracji Ludowej (czerwiec 1949 r.), w których polscy piloci na szybowcach "Sęp" odnieśli zdecydowane zwycięstwo. Od początku istnienia lotniska aż do końca lat 50. start szybowców odbywał się za pomocą gumowych lin naciąganych siłą ludzką. Lądowanie odbywało się u podnóża góry, a do transportu szybowców na szczyt służyła kolej szynowo-linowa. W latach 60. zaczęto używać do startu samolotów.

Drugim powodem popularności Żaru stała się "Kaskada Soły" i budowa elektrowni szczytowo-pompowej we wnętrzu góry. W latach 1970-77, podczas budowy w Międzybrodziu Żywieckim elektrowni szczytowo-pompowej Porąbka-Żar, na szczycie góry (w miejscu dawnych hangarów lotniska szybowcowego) powstał zbiornik wodny o pojemności 2180 tys. m³. O lokalizacji elektrowni zadecydowały wyjątkowo korzystne warunki topograficzne Żaru: duży spad przy małej odległości między zbiornikami oraz możliwość wykorzystania zagospodarowanej kaskady Soły. Topografia Żaru okazała się być atrakcyjna tak samo dla lotników, jak i dla przemysłu energetycznego. Góra Żar swoją popularność może zatem zawdzięczać płaskiemu szczytowi, który najpierw wykorzystano na potrzeby szkoły szybowcowej, a później do budowy zbiornika wodnego zasilającego elektrownię znajdującą się we wnętrzu góry. W 1975 r. została oddana do użytku elektrownia, jako pierwsza tego typu w Polsce. Dzisiaj, jako Turyści, możemy podziwiać zarówno taflę sztucznego zbiornika na szczycie, ale też szybowce latające nad Beskidem Małym. Tytułem rekompensaty Szkoła Szybowcowa otrzymała od inwestora elektrowni nowe lotnisko z obszerniejszymi budynkami u podnóża góry Żar. W czasie budowy zbiornika w 1979 r. wykonano drogę asfaltową na szczyt Żaru (ok. 7 km), która przez wiele lat służyła Turystom do wyjazdu na szczyt góry (do dzisiaj są ślady po dużych parkingach na autokary). Jednak od momentu otwarcia kolejki linowo-terenowej ruch po tej drodze jest ograniczony i obecnie służy ona szkole szybowcowej, elektrowni oraz mieszkańcom.

Najnowszą atrakcją Żaru jest kolej linowo-terenowa na sam szczyt i duży ośrodek narciarski. Kolejka na Żar powstała na torach dawnego wyciągu szybowcowego, które zostały jedynie odpowiednio przygotowane do tego celu. W Międzybrodziu Żywieckim już wcześniej wiadomo było o modernizacji kolejki na Gubałówkę, dlatego zaproponowano przeniesienie dawnej kolejki z Gubałówki do Międzybrodzia Żywieckiego i zorganizowanie obok niej trasy narciarskiej. Rozwiązanie okazało się trafione "w dziesiątkę", ponieważ kąt nachylenia torów jest niemal identyczny, a góra Żar była jakby przygotowana do tego typu inwestycji. 12 sierpnia 2003 roku Przedsiębiorstwo Robót Kolejowych przystąpiło zatem do realizacji inwestycji. 30 grudnia 2003 r., po 130 dniach robót, nastąpiło uroczyste oddanie Kolei Linowo-Terenowej do eksploatacji. Strzał "w dziesiątkę" - mówili wszyscy zgromadzeniu na otwarciu. Nikt z popierających ideę się nie pomylił. Obecnie, góra Żar pęka w szwach zarówno w sezonie letnim, jak i zimą (kiedy działa ośrodek narciarski na górze Żar). Żar stał się ogromną atrakcją Międzybrodzia Żywieckiego, Żywiecczyzny jak i całego Beskidu Małego. Atrakcji z roku na rok przybywa, okolice Żaru są coraz gęściej zabudowywane nowymi pensjonatami i restauracjami. W bezpośrednim sąsiedztwie kolejki jest całoroczny tor saneczkowy, park linowy "Trollandia" oraz kilka mniejszych atrakcji. Żar zyskał sobie popularność wśród rowerzystów, narciarzy, paralotniarzy i wielu innych środowisk związanych z aktywnym wypoczynkiem. Warto tu przyjechać!

Zobacz naszą galerię:

 

Dane adresowe: ul.Górska 21, 34-312 Międzybrodzie Żywieckie | tel. 33 866 11 36 | www.gorazar.pl

Bilety: 12 zł/os. (bilet grupowy normalny góra-dół), 10 zł/os. (bilet ulgowy grupowy góra-dół) Czas zwiedzania: ok. 60-90 min (wjazd lub zjazd to ok. 6 min., opowiadanie przewodnika to ok. 15-20 min., czas wolny to ok. 40-60 min)


 

Wszystkie usługi i bilety wstępów do zwiedzanych obiektów podajemy na zapytanie z indywidualną kalkulacją! Na każde zapytanie odpowiadamy indywidualnie, dopracowujemy programy wedle Państwa życzeń. Powyższa informacja o górze Żar może posłużyć do stworzenia programu wycieczki wedle Państwa życzeń. Organizujemy także transport!

Biuro projektu PetlaBeskidzka.eu umożliwia skorzystanie z usługi licencjonowanego przewodnika beskidzkiego i/lub pilota wycieczek oraz zarezerwowanie odpowiednich atrakcji. Wymaga to jednak wcześniejszej rezerwacji wycieczki i kontaktu z nami, czego można dokonać w Agencji Turystyki Beskidzkiej Beskidtrek pod nr tel. 694 935 972, 33 483 30 10 oraz pisząc na adresy e-mail: info@petlabeskidzka.eu lub agencja@beskidtrek.pl.

Radosław Szczepanek - licencjonowany przewodnik beskidzki

Radosław Szczepanek - licencjonowany przewodnik beskidzkiRadosław Szczepanek - licencjonowany przewodnik beskidzkiW górach i turystyce pracuję od 2005 roku. Ten czas pracy pozwolił mi na bardzo dobre poznanie specyfiki zawodu przewodnika. Oprowadziłem już kilkaset wycieczek, dzięki czemu znam nie tylko teorię, ale przede wszystkim praktykę przewodnickiego rzemiosła. Zapraszam na wspólny relaks w górach - w Beskidach - i poznanie na własne oczy mojej skromnej osoby, człowieka z pasją. 

ZADZWOŃ:
694 935 972

Kapela Góralska Heligoniści

Oficjalna kapela góralska ATB Beskidtrek.pl to Kapela Heligoniści. Wspólnie promujemy folklor górali, Beskidów i Karpat!Oficjalna kapela góralska ATB Beskidtrek.pl to Kapela Heligoniści. Wspólnie promujemy folklor górali, Beskidów i Karpat!Kultura góralska zaklęta jest w muzyce i drewnie. Muzkę górali beskidzkich (także muzykę Beskidów i Karpat) macie Państwo przyjemność poznać podczas zabaw z naszą kapelą. Uwaga! Nie gramy na akordeonach, gramy na HELIGONKACH, co daje tradycyjne i unikalne kompozycje muzyczne w skali polskich Karpat. Heligonka kojarzona jest z muzyką południowo-zachodniej Żywiecczyzny, południowego Śląska Cieszyńskiego oraz Kysuc, fragmentów Orawy i Moraw. 

ZADZWOŃ:
694 935 972

Nasz newsletter

Zamów wycieczkę

Zamów wycieczkę objazdową, wycieczkę górską i trekking, a także oprowadzanie licencjonowanego przewodnika beskidzkiego.

ATB Beskidtrek.pl organizuje i obsługuje wycieczki w Beskidach i Pieninach. Zapraszamy do współpracy przy organizacji wycieczek objazdowych i pieszych po szlakach górskich i miejscowościach górskich. Gorąco zachęcamy do skorzystania z usług licencjonowanego przewodnika beskidzkiego!

ZADZWOŃ:
694 935 972

Oferta dla grup i firm

Zapewniamy sale konferencyjne i balowe, pełną obsługę gastronomiczną oraz rezerwację obiektów noclegowych z naszej własnej bazy.

ATB Beskidtrek.pl to zespół sprawdzonych i doświadczonych specjalistów z branży turystycznej. Jesteśmy ekspertami od Beskidów, dlatego w naszej ofercie znajdziecie Państwo m.in.:

  1. Poszukiwanie oraz wynajem sal konferencyjnych i balowych.
  2. Gastronomię i wyżywienie od swojskiej góralskiej kuchni po wykwintne dania kuchni światowej.
  3. Dobór obiektów noclegowych wedle Państwa indywidualnych oczekiwań.
  4. Kuligi zimowe oraz letnie, na saniach, wozami i bryczkami. Organizujemy kuligi wraz pełnymi biesiadami.
  5. Tradycyjne góralskie wnętrza. Stylowe szłasy i bacówki, oryginalne góralskie karczmy.
  6. Zabawy taneczne oraz biesiady z kapelą góralską.

ZADZWOŃ:
694 935 972

NAPISZ:
agencja@beskidtrek.pl

ATB Beskidtrek.pl organizuje kuligi w całych Beskidach (saniami, wozami i bryczkami). Oferujemy także zabawy i biesiady w góralskich karczmach, szałasach i bacówkach.

Nasz folkowy e-sklep

Na imprezach firmowych, koncertach oraz spotkaniach promocyjnych kupujecie od nas liczne gadżety i upominki związane z górami i beskidzką kulturą. Dzięki naszemu e-sklepowi, możecie robić góralskie zakupy także z domu!

Zrób zakupy teraz!

Początek strony