Ochodzita (895 m n.p.m.) jest wybitną, bezleśną górą o kopulastym kształcie w Beskidzie Śląskim. Ochodzita jest w ciągu głównego grzbietu karpackiego na terenie Koniakowa, tzw. Europejskiego Działu Wodnego oddzielającego zlewnia Morza Bałtyckiego (Bystra → Soła → Wisła, Olza → Odra) od zlewni Morza Czarnego (Czadeczka → Czernianka → Kisuca → Wag → Dunaj). Masyw Ochodzitej stanowi zwornik dla odgałęziającego się tutaj głównego grzbietu Beskidu Śląskiego, bowiem Pasmo Stożka i Czantorii oraz Pasmo Wiślańskie nie leżą w głównym grzbiecie karpackim. Zwornikiem jest cały masyw, natomiast punktem łączącym jest przełęcz Koniakowska (732 m n.p.m.). Dzięki swej znacznej wybitności (130 m od centrum Koniakowa, 223 m od przeł. Rupienka, 370 m od doliny Bystrej i Kamesznicy), Ochodzita jest charakterystycznym elementem w krajobrazie pogranicza Beskidu Śląskiego i Żywieckiego. Rzuca się w oczy tym bardziej, że jej bezleśne stoki w większości wykorzystywane są rolniczo: w niższej części jako pola uprawne lub łąki kośne, wyżej jako pastwiska. Bacą wypasającym owce na stokach Ochodzitej jest Piotr Kohut z Koniakowa.

Wybitność Ochodzitej spośród otaczających ją dolin, przełęczy i niższych grzbietów zadecydowało zapewne o nazwie góry, która pierwotnie brzmiała Obchodzita. Historię tą doskonale opisano na wolnej encyklopedii Wikipedia:

Wędrowca idącego z którejkolwiek strony ukształtowanie terenu zmusza do obchodzenia szczytu. Popularna ludowa legenda z tego regionu umieszczała na wierzchołku Ochodzitej siedzibę zbójników. Mieli oni z tego wyniosłego punktu obserwować biegnący stokami góry trakt handlowy w oczekiwaniu na karawany kupieckie. Kupcy ciągnący tym szlakiem, nie chcąc wpaść w ręce rabusiów, musieli nadkładać drogi, z dużym wysiłkiem okrążając górę. Sława niebezpiecznej góry, którą trzeba było obchodzić (a więc Obchodzitej → Ochodzitej) utrwaliła się zatem w jej nazwie.

Panorama podziwiania z Ochodzitej obejmuje Beskid Śląski, czeski Beskid Śląsko-Morawski, słowackie Jaworniki i Beskidy Kisuckie, Grupę Worka Raczańskiego w Beskidzie Żywieckim, Pasmo Pilska w Beskidzie Żywieckim, a także Kotlinę Żywiecką. Przy bardzo dobrej widoczności, za Przełęczą Glinka (in. Przełęcz Ujsolska, 845 m n.p.m.) można zobaczyć grzebień Tatr, natomiast nad granicznym grzbietem Worka Raczańskiego wierzchołki słowackiej Małej Fatry. Jest to zatem doskonały punkt obserwacyjny na dzisiejsze granice polsko-słowacką oraz słowacko-czeską.

Dla osób indywidualnych czas pobytu na Ochodzitej oscyluje w granicach 30 minut, gdyż pojedynczy Turysta lub rodzina jest w stanie w tym czasie wejść na szczyt, pospacerować po jego okolicy i wrócić na parking przy karczmie. Dla grupy, która przyjeżdża autokarem, składa się z osób o różnym stopniu zaawansowania kondycyjnego oraz ma okazję wysłuchania pogadanki przewodnika beskidzkiego wraz z profesjonalnym opowiedzeniem panoramy, czas spędzony na Ochodzitej może zmieścić się w przedziale nawet 60-90 minut! Z tego też powodu, większość grup zabierana jest na równie atrakcyjny, ale mniej czasochłonny, wierzchołek masywu Ochodzitej - Koczy Zamek (847 m n.p.m.). Przy napiętych programach zwiedzania Trójwsi Beskidzkiej oraz Pętli Beskidzkiej jest zdecydowanie lesze rozwiązanie.

Zobacz naszą galerię:

 

Dane adresowe: Parking przy Karczmie "Ochodzita": Koniaków 969 (Pietraszyna),  43-474 Koniaków

Radosław Szczepanek - licencjonowany przewodnik beskidzki

Radosław Szczepanek - licencjonowany przewodnik beskidzkiRadosław Szczepanek - licencjonowany przewodnik beskidzkiW górach i turystyce pracuję od 2005 roku. Ten czas pracy pozwolił mi na bardzo dobre poznanie specyfiki zawodu przewodnika. Oprowadziłem już kilkaset wycieczek, dzięki czemu znam nie tylko teorię, ale przede wszystkim praktykę przewodnickiego rzemiosła. Zapraszam na wspólny relaks w górach - w Beskidach - i poznanie na własne oczy mojej skromnej osoby, człowieka z pasją. 

ZADZWOŃ:
694 935 972

Kapela Góralska Heligoniści

Oficjalna kapela góralska ATB Beskidtrek.pl to Kapela Heligoniści. Wspólnie promujemy folklor górali, Beskidów i Karpat!Oficjalna kapela góralska ATB Beskidtrek.pl to Kapela Heligoniści. Wspólnie promujemy folklor górali, Beskidów i Karpat!Kultura góralska zaklęta jest w muzyce i drewnie. Muzkę górali beskidzkich (także muzykę Beskidów i Karpat) macie Państwo przyjemność poznać podczas zabaw z naszą kapelą. Uwaga! Nie gramy na akordeonach, gramy na HELIGONKACH, co daje tradycyjne i unikalne kompozycje muzyczne w skali polskich Karpat. Heligonka kojarzona jest z muzyką południowo-zachodniej Żywiecczyzny, południowego Śląska Cieszyńskiego oraz Kysuc, fragmentów Orawy i Moraw. 

ZADZWOŃ:
694 935 972

Nasz newsletter

Zamów wycieczkę

Zamów wycieczkę objazdową, wycieczkę górską i trekking, a także oprowadzanie licencjonowanego przewodnika beskidzkiego.

ATB Beskidtrek.pl organizuje i obsługuje wycieczki w Beskidach i Pieninach. Zapraszamy do współpracy przy organizacji wycieczek objazdowych i pieszych po szlakach górskich i miejscowościach górskich. Gorąco zachęcamy do skorzystania z usług licencjonowanego przewodnika beskidzkiego!

ZADZWOŃ:
694 935 972

Oferta dla grup i firm

Zapewniamy sale konferencyjne i balowe, pełną obsługę gastronomiczną oraz rezerwację obiektów noclegowych z naszej własnej bazy.

ATB Beskidtrek.pl to zespół sprawdzonych i doświadczonych specjalistów z branży turystycznej. Jesteśmy ekspertami od Beskidów, dlatego w naszej ofercie znajdziecie Państwo m.in.:

  1. Poszukiwanie oraz wynajem sal konferencyjnych i balowych.
  2. Gastronomię i wyżywienie od swojskiej góralskiej kuchni po wykwintne dania kuchni światowej.
  3. Dobór obiektów noclegowych wedle Państwa indywidualnych oczekiwań.
  4. Kuligi zimowe oraz letnie, na saniach, wozami i bryczkami. Organizujemy kuligi wraz pełnymi biesiadami.
  5. Tradycyjne góralskie wnętrza. Stylowe szłasy i bacówki, oryginalne góralskie karczmy.
  6. Zabawy taneczne oraz biesiady z kapelą góralską.

ZADZWOŃ:
694 935 972

NAPISZ:
agencja@beskidtrek.pl

ATB Beskidtrek.pl organizuje kuligi w całych Beskidach (saniami, wozami i bryczkami). Oferujemy także zabawy i biesiady w góralskich karczmach, szałasach i bacówkach.

Nasz folkowy e-sklep

Na imprezach firmowych, koncertach oraz spotkaniach promocyjnych kupujecie od nas liczne gadżety i upominki związane z górami i beskidzką kulturą. Dzięki naszemu e-sklepowi, możecie robić góralskie zakupy także z domu!

Zrób zakupy teraz!

Początek strony