Historyczny podział Beskidów a Worek Raczański

Wraz ze zmianami w podziale Beskidów zmieniała się także naukowa przynależność Worka Raczańskiego oraz jego granice. Dzisiaj, mamy jasne i czytelne granice: zachodnia - Przełęcz Zwardońska (686 m n.p.m.); północna - dolina Czernej, Słanicy i Rycerki na odcinku do Rajczy; wschodnia - dolina Białej Soły i potoku Glinka aż do przełęczy Glinka (in. Ujsolska, 845 m n.p.m.); południowa - główny grzbiet Beskidów Zachodnich od przełęczy Zwardońsiej po przełęcz Glinka. Wiemy, że ten podział wynika z połączenia podziałów administracyjnych i podziałów geograficznych i Worek Raczański leży w Beskidzie Żywieckim w Beskidach Zachodnich w Zewnętrznych Karpatach Zachodnich. W okresie istnienia Beskidu Wysokiego, była w nim Grupa Wielkiej Raczy. Na przestrzeni lat granica północna Worka Raczańskiego kończyła się dopiero na dolinie potoków Kamesznica i Janoszka, bowiem wg kryterium budowy geologicznej Grupa Małej i Wielkiej Zabawy (dzisiaj należąca do Beskidu Śląskiego) wraz z sąsiednimi grzbietami jest zbudowana z tych samych piaskowców co grupa Wielkiej Raczy. Podobnie granica zachodnia Worka Raczańskiego była w pewnym okresie przesunięta aż nad dolinę Czadeczki, co z kolei wymusiło kryterium ukształtowania terenu i budowy geologicznej. Twierdzono, że cały masyw Sołowego Wierchu (805 m n.p.m.) wraz z grzbietem Siwoniowskiego jest przedłużeniem pasa Skalanki (słow. Skaľanka, 867 m n.p.m.) i Gomułki.

Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Soblówce (650 m n.p.m.)

Mała Racza (1178 m n.p.m.)

Wielka Rycerzowa jest drugim co do wysokości szczytem Worka Raczańskiego w Beskidzie Żywieckim. Podobnie jak królowa Worka Raczańskiego, Wielka Racza, leży także na terenie Beskidu Kisuckiego, którego jest także drugim co do wysokości szczytem. Wielka Rycerzowa leży na linii europejskiego działu wodnego zlewisk Morza Czarnego i Morza Bałtyckiego.

Wielka Rycerzowa zaraz po Wielkiej Raczy stanowi drugi co do popularności szczyt Worka Raczańskiego. Spowodowane jest to wieloma czynnikami, do których niewątpliwie należy zaliczyć wspaniałe widoki oraz klimat miejsca, jakie tworzy hala rozpościerająca się na "siodle" Wielkiej Rycerzowej i Małej Rycerzowej. Ten klimat dodatkowo spotęgowało postawienie pierwszej Bacówki PTTK projektu Edwarda Moskały, który był wielkim promotorem turystyki górskiej w Polsce. Na wschód od Rycerzowej po stronie Polskiej teren nie jest zagospodarowany turystycznie - brak schronisk, jeden szlak (ze Soblówki przez Przełęcz Przysłop na Halę Rycerzową), a i słowacki szlak nie jest często odwiedzany przez turystów. Taka sytuacja sprawia wrażenie większego odizolowania od cywilizacji niż gdziekolwiek indziej w okolicy. Masyw Oszusa jest najdzikszym terenem w okolicy - kilka dróżek, strome zbocza po Polskiej stronie oraz rezerwat "Oszus" oddają prawdziwy klimat naturalnej puszczy karpackiej, która w tamtej części Worka Raczańskiego jest prawie nienaruszona. Po stronie Polskiej znajduje się Żywiecki Park Krajobrazowy, a po stronie Słowackiej znajduje się Obszar Chronionego Krajobrazu Kisuce. Dodatkowo na południowo-zachodnich stokach Wielkiej Rycerzowej, na Słowacji, utworzono w 1983 roku rezerwat "Wychylowskie Skały", który ma za zadnie ochraniać odsłonięcie fliszu karpackiego powstałego na wskutek potężnych osuwisk. Labirynt potężnych bloków skalnych, jaki tam istnieje, dał schronienie wielu rzadkim gatunkom fauny, w tym rysiowi.

Przełęcz Przegibek (słow. Priehybok, 990 m n.p.m.) wzięła swoją nazwę od słowa przegib oznaczającego przełęcz. Często spotykamy wśród górali określenie Przegibek pod Banią, bowiem osiedle Przegibek zostało założone przez osadników wołoskich na stokach góry o nazwie Bania. Góra ta jeszcze w XVIII i XIX wieku była znana kilku niewielkich kopalni po stronie Nowej Bystrzycy. Po słowacku Bania oznacza kopalnię właśnie, a słowo to wywodzi się z języka węgierskiego.

Schronisko PTTK "Dworzec Beskidzki" w Zwardoniu (710 m n.p.m.) [NIECZYNNE]

Schronisko PTTK na Przełęczy Przegibek (1012 m n.p.m.)

Beskidy Kisuckie (słow. Kysucké Beskydy)

Białasówka (ok. 780 m n.p.m.)

Dolina Danielki

Duży Rachowiec (954 m n.p.m.)

Hala Rycerzowa

Hala Śrubita

Hutyrów (744 m n.p.m.)

Jaworzyna (słow. Javorina, 1173 m n.p.m.)

Kłokocz (757 m n.p.m.)

Radosław Szczepanek - licencjonowany przewodnik beskidzki

Radosław Szczepanek - licencjonowany przewodnik beskidzkiRadosław Szczepanek - licencjonowany przewodnik beskidzkiW górach i turystyce pracuję od 2005 roku. Ten czas pracy pozwolił mi na bardzo dobre poznanie specyfiki zawodu przewodnika. Oprowadziłem już kilkaset wycieczek, dzięki czemu znam nie tylko teorię, ale przede wszystkim praktykę przewodnickiego rzemiosła. Zapraszam na wspólny relaks w górach - w Beskidach - i poznanie na własne oczy mojej skromnej osoby, człowieka z pasją. 

ZADZWOŃ:
694 935 972

Kapela Góralska Heligoniści

Oficjalna kapela góralska ATB Beskidtrek.pl to Kapela Heligoniści. Wspólnie promujemy folklor górali, Beskidów i Karpat!Oficjalna kapela góralska ATB Beskidtrek.pl to Kapela Heligoniści. Wspólnie promujemy folklor górali, Beskidów i Karpat!Kultura góralska zaklęta jest w muzyce i drewnie. Muzkę górali beskidzkich (także muzykę Beskidów i Karpat) macie Państwo przyjemność poznać podczas zabaw z naszą kapelą. Uwaga! Nie gramy na akordeonach, gramy na HELIGONKACH, co daje tradycyjne i unikalne kompozycje muzyczne w skali polskich Karpat. Heligonka kojarzona jest z muzyką południowo-zachodniej Żywiecczyzny, południowego Śląska Cieszyńskiego oraz Kysuc, fragmentów Orawy i Moraw. 

ZADZWOŃ:
694 935 972

Nasz newsletter

Zamów wycieczkę

Zamów wycieczkę objazdową, wycieczkę górską i trekking, a także oprowadzanie licencjonowanego przewodnika beskidzkiego.

ATB Beskidtrek.pl organizuje i obsługuje wycieczki w Beskidach i Pieninach. Zapraszamy do współpracy przy organizacji wycieczek objazdowych i pieszych po szlakach górskich i miejscowościach górskich. Gorąco zachęcamy do skorzystania z usług licencjonowanego przewodnika beskidzkiego!

ZADZWOŃ:
694 935 972

Oferta dla grup i firm

Zapewniamy sale konferencyjne i balowe, pełną obsługę gastronomiczną oraz rezerwację obiektów noclegowych z naszej własnej bazy.

ATB Beskidtrek.pl to zespół sprawdzonych i doświadczonych specjalistów z branży turystycznej. Jesteśmy ekspertami od Beskidów, dlatego w naszej ofercie znajdziecie Państwo m.in.:

  1. Poszukiwanie oraz wynajem sal konferencyjnych i balowych.
  2. Gastronomię i wyżywienie od swojskiej góralskiej kuchni po wykwintne dania kuchni światowej.
  3. Dobór obiektów noclegowych wedle Państwa indywidualnych oczekiwań.
  4. Kuligi zimowe oraz letnie, na saniach, wozami i bryczkami. Organizujemy kuligi wraz pełnymi biesiadami.
  5. Tradycyjne góralskie wnętrza. Stylowe szłasy i bacówki, oryginalne góralskie karczmy.
  6. Zabawy taneczne oraz biesiady z kapelą góralską.

ZADZWOŃ:
694 935 972

NAPISZ:
agencja@beskidtrek.pl

ATB Beskidtrek.pl organizuje kuligi w całych Beskidach (saniami, wozami i bryczkami). Oferujemy także zabawy i biesiady w góralskich karczmach, szałasach i bacówkach.

Nasz folkowy e-sklep

Na imprezach firmowych, koncertach oraz spotkaniach promocyjnych kupujecie od nas liczne gadżety i upominki związane z górami i beskidzką kulturą. Dzięki naszemu e-sklepowi, możecie robić góralskie zakupy także z domu!

Zrób zakupy teraz!

Początek strony