Wielka Rycerzowa jest drugim co do wysokości szczytem Worka Raczańskiego w Beskidzie Żywieckim. Podobnie jak królowa Worka Raczańskiego, Wielka Racza, leży także na terenie Beskidu Kisuckiego, którego jest także drugim co do wysokości szczytem. Wielka Rycerzowa leży na linii europejskiego działu wodnego zlewisk Morza Czarnego i Morza Bałtyckiego.

Wielka Rycerzowa zaraz po Wielkiej Raczy stanowi drugi co do popularności szczyt Worka Raczańskiego. Spowodowane jest to wieloma czynnikami, do których niewątpliwie należy zaliczyć wspaniałe widoki oraz klimat miejsca, jakie tworzy hala rozpościerająca się na "siodle" Wielkiej Rycerzowej i Małej Rycerzowej. Ten klimat dodatkowo spotęgowało postawienie pierwszej Bacówki PTTK projektu Edwarda Moskały, który był wielkim promotorem turystyki górskiej w Polsce. Na wschód od Rycerzowej po stronie Polskiej teren nie jest zagospodarowany turystycznie - brak schronisk, jeden szlak (ze Soblówki przez Przełęcz Przysłop na Halę Rycerzową), a i słowacki szlak nie jest często odwiedzany przez turystów. Taka sytuacja sprawia wrażenie większego odizolowania od cywilizacji niż gdziekolwiek indziej w okolicy. Masyw Oszusa jest najdzikszym terenem w okolicy - kilka dróżek, strome zbocza po Polskiej stronie oraz rezerwat "Oszus" oddają prawdziwy klimat naturalnej puszczy karpackiej, która w tamtej części Worka Raczańskiego jest prawie nienaruszona. Po stronie Polskiej znajduje się Żywiecki Park Krajobrazowy, a po stronie Słowackiej znajduje się Obszar Chronionego Krajobrazu Kisuce. Dodatkowo na południowo-zachodnich stokach Wielkiej Rycerzowej, na Słowacji, utworzono w 1983 roku rezerwat "Wychylowskie Skały", który ma za zadnie ochraniać odsłonięcie fliszu karpackiego powstałego na wskutek potężnych osuwisk. Labirynt potężnych bloków skalnych, jaki tam istnieje, dał schronienie wielu rzadkim gatunkom fauny, w tym rysiowi.

Na wierzchołku Wielkiej Rycerzowej znajduje się przystanek nr 4 "Wielka Rycerzowa" ścieżki dydaktycznej wytyczonej przez Gminę Ujsoły. Tablica informuje o procesie skarłowacenia świerka na Rycerzowej, a ponadto zwraca uwagę na stanowiska wysokogórskich ziołorośli takich jak omieg górski, miłosna górska, jaskier platanolistny, ciemiężyca zielona.

Zarówno na Hali Rycerzowej, jak i na szczytach Małej czy Wielkiej Rycerzowej nie ma miejsce, gdzie możnaby podziwiać widoki dookoła siebie. Obydwa wierzchołki wierzchołki są porośnięte lasem, a sama hala ciągnie się pomiędzy nimi posiadając ekspozycję północno-wschodnio-południową. Na zboczach Małej Rycerzowej oraz na przełęczy pomiędzy dwoma wierzchołkami mamy możliwość podziwiania widoków na zachód, głównie na Pasmo Wielkiej Raczy, a w tle przejawiający się Beskid Śląsko-Morawski.

Bacówka PTTK na Hali Rycerzowej wspaniale wpisała się w krajobraz tego miejsca. Oglądana z północnych stoków Wielkiej Rycerzowej daje świetny widok dodatkowo upiększając krajobraz, co jest niewątpliwym sukcesem architekta Stanisława Karpiela.

Projekt budowy bacówek opierał się na idei, która głosiła takie schroniska jako przeciwwagę dla dużych schronisk, które koncentrowały się na obsłudze kwitnącej w latach 70-tych i 80-tych turystyce masowej. Z założenia inicjatywy w bacówkach nie było miejsca dla dużych grup zorganizowanych, wyposażenie było proste - wystarczające na potrzeby turystyki kwalifikowanej.  Początkowo w Bacówce warunki "gospodarzenia" były bardzo trudne. Przekonał się o tym Rafał Sanetra - pierwszy gospodarz bacówki - głównymi bolączkami były sprawy taki jak brak ujęcia wody w budynku, słaba izolacja i ocieplenie.

Bacówka pod Rycerzową była pierwszą z serii standardowych schronisk turystyki kwalifikowanej jakie PTTK zaczęło budować w Beskidach w latach 70-tych. Wybudowano ją w rekordowym tempie, którego konsekwencje ponosili pierwsi gospodarze schroniska. Każdy z gospodarzy wnosił zmiany mające na celu usprawnienie i "ucywilizowanie" tego budynku. W ten sposób w dzisiejszych czasach Bacówka ma już nowoczesne dwuszybowe okna w pokojach, bardzo dobrze wykonane zaplecze sanitarne, a i jakość usług jest coraz bliższa tym spotykanym w "normalnych" schroniskach... Plac na budowę wytyczono 1 sierpnia 1974 r., a uroczyste otwarcie nastąpiło niewiele ponad rok później, bo 19 września 1975 roku. Miał to być obiekt w pewnym sensie wzorcowy i bez wątpienia nim był, przynajmniej jeśli chodzi o tempo realizacji inwestycji w niełatwych przecież warunkach górskich. Kształt architektoniczny budynku był dziełem architekta Stanisła Karpiela, a projekt powielano przy budowie innych bacówek tego typu (np. na Krawocwym Wierchu czy na Maciejowej w Gorcach).

Schronisko położone na wysokości 1120 m n.p.m. dysponuje 33 miejscami noclegowymi w pokojach wieloosobowych. Można latem rozbić namiot przy schronisku i korzystać z jego urządzeń. Do dyspozycji turystów jest bufet z prostymi daniami gorącymi, niezbyt duża jadalnia-świetlica i węzeł sanitarny. Klimat, jaki panuje w budynku w pełni potwierdza zasadą krążącą wśród turystów górskich, iż "w górach wszystko smakuje lepiej". Mianowicie w dzisiejszych czasach oferta schroniska została nieznacznie poszerzona o kilka potraw, dzięki którym nie można już mówić o prostej kuchni domowej, a smacznej kuchni "schroniskowej" charakterystycznej dla wielu innych schronisk w Polskich górach. Dawniej w bacówkach istniała zasada, że turysta może wejść do środka tylko po przebraniu obuwia w przedsionku, aktualnie ograniczono się do prośby o dokładne wytrzepaniu butów przy wchodzeniu do schroniska. Pozostałości starych bacówkowych zasad zapisanych w "Statucie Bacówki PTTK" można jeszcze spotkać w tych przytulnych obiektach, ale jednak znaczna większość tych zasad została odrzucona z biegiem czasu. Przy dobrej pogodzie można odpocząć i posilić się korzystając ze stołów i ław ustawionych przed schroniskiem. Obiekt z założenia przeznaczony jest do obsługi tylko indywidualnych turystów, ale zasada nie jest już przestrzegana i na dzień dzisiejszy schronisko posiada wyraźnie określona ofertę dla grup zorganizowanych.


Opracowano na podstawie:

Stanisław Figiel, Piotr Krzywda - Grupa Wielkiej Raczy, Rycerzowej i Oszusa, PTTK Kraj, Warszawa 1998
Stanisław Figiel - Beskid Żywiecki. Przewodnik, Oficyna Wydawnicza "Rewasz", Pruszków 2006

Radosław Szczepanek - licencjonowany przewodnik beskidzki

Radosław Szczepanek - licencjonowany przewodnik beskidzkiRadosław Szczepanek - licencjonowany przewodnik beskidzkiW górach i turystyce pracuję od 2005 roku. Ten czas pracy pozwolił mi na bardzo dobre poznanie specyfiki zawodu przewodnika. Oprowadziłem już kilkaset wycieczek, dzięki czemu znam nie tylko teorię, ale przede wszystkim praktykę przewodnickiego rzemiosła. Zapraszam na wspólny relaks w górach - w Beskidach - i poznanie na własne oczy mojej skromnej osoby, człowieka z pasją. 

ZADZWOŃ:
694 935 972

Kapela Góralska Heligoniści

Oficjalna kapela góralska ATB Beskidtrek.pl to Kapela Heligoniści. Wspólnie promujemy folklor górali, Beskidów i Karpat!Oficjalna kapela góralska ATB Beskidtrek.pl to Kapela Heligoniści. Wspólnie promujemy folklor górali, Beskidów i Karpat!Kultura góralska zaklęta jest w muzyce i drewnie. Muzkę górali beskidzkich (także muzykę Beskidów i Karpat) macie Państwo przyjemność poznać podczas zabaw z naszą kapelą. Uwaga! Nie gramy na akordeonach, gramy na HELIGONKACH, co daje tradycyjne i unikalne kompozycje muzyczne w skali polskich Karpat. Heligonka kojarzona jest z muzyką południowo-zachodniej Żywiecczyzny, południowego Śląska Cieszyńskiego oraz Kysuc, fragmentów Orawy i Moraw. 

ZADZWOŃ:
694 935 972

Nasz newsletter

Zamów wycieczkę

Zamów wycieczkę objazdową, wycieczkę górską i trekking, a także oprowadzanie licencjonowanego przewodnika beskidzkiego.

ATB Beskidtrek.pl organizuje i obsługuje wycieczki w Beskidach i Pieninach. Zapraszamy do współpracy przy organizacji wycieczek objazdowych i pieszych po szlakach górskich i miejscowościach górskich. Gorąco zachęcamy do skorzystania z usług licencjonowanego przewodnika beskidzkiego!

ZADZWOŃ:
694 935 972

Oferta dla grup i firm

Zapewniamy sale konferencyjne i balowe, pełną obsługę gastronomiczną oraz rezerwację obiektów noclegowych z naszej własnej bazy.

ATB Beskidtrek.pl to zespół sprawdzonych i doświadczonych specjalistów z branży turystycznej. Jesteśmy ekspertami od Beskidów, dlatego w naszej ofercie znajdziecie Państwo m.in.:

  1. Poszukiwanie oraz wynajem sal konferencyjnych i balowych.
  2. Gastronomię i wyżywienie od swojskiej góralskiej kuchni po wykwintne dania kuchni światowej.
  3. Dobór obiektów noclegowych wedle Państwa indywidualnych oczekiwań.
  4. Kuligi zimowe oraz letnie, na saniach, wozami i bryczkami. Organizujemy kuligi wraz pełnymi biesiadami.
  5. Tradycyjne góralskie wnętrza. Stylowe szłasy i bacówki, oryginalne góralskie karczmy.
  6. Zabawy taneczne oraz biesiady z kapelą góralską.

ZADZWOŃ:
694 935 972

NAPISZ:
agencja@beskidtrek.pl

ATB Beskidtrek.pl organizuje kuligi w całych Beskidach (saniami, wozami i bryczkami). Oferujemy także zabawy i biesiady w góralskich karczmach, szałasach i bacówkach.

Nasz folkowy e-sklep

Na imprezach firmowych, koncertach oraz spotkaniach promocyjnych kupujecie od nas liczne gadżety i upominki związane z górami i beskidzką kulturą. Dzięki naszemu e-sklepowi, możecie robić góralskie zakupy także z domu!

Zrób zakupy teraz!

Początek strony