Kościół Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Lalikach-Pochodzitej to urokliwy drewniany kościółek stanowiący filię (kaplicę, kościół filialny) parafii Zesłania Ducha Świętego w Lalikach. Kościół znajduje się w przysiółku Pochodzita, na wysokim wzniesieniu, poniżej głównej drogi wojewódzkiej Laliki-Wisła, na stokach Koczego Zamku (847 m n.p.m.). Kościół znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego (trasa pętli beskidzkiej) jak obiekt wybudowany w 1947 roku, a rozbudowany w 1965 roku.

Kościół zbudowany jest w konstrukcji zrębowej, wniesiony na kamiennej podmurówce, co jest charakterystyczne dla regionu. Pomimo niewielkich rozmiarów, kościół składa się z trzech naw, lecz nie ma wyraźnie wydzielonego prezbiterium. Taki stan może świadczyć o zamyśle budowniczych jakoby na Pochodzitej miała stać wyłącznie kaplica, w której nabożeństwa nie byłyby odprawiane regularnie. Kościół urzeka tradycyjnym budownictwem, ściany i dach pokryte są gontem, a wnętrza zdobią dzieła lokalnych twórców ściśle związane z regionem. Kościół jest orientowany, we wschodniej części dachu znajduje się czworoboczna wieżyczka z sygnaturką, a wejście pod nią stanowi przeszklony przedsionek-weranda.

Historia kościoła jest potwierdzeniem burzliwych dziejów niewielkich wiosek na pograniczu Beskidu Śląskiego i Żywieckiego, gdzie granice wsi wielokrotnie były zmieniane (nawet w 2012 roku!). Do 1948 roku obszar obecnej wsi Laliki należał administracyjnie do wsi Szare. Około 1890 roku w przysiółku zwanym Pochodzita wzniesiono pierwszą drewnianą kaplicę z dzwonnicą. Była ona jednak za mała i w związku ze zwiększającą się ilością wiernych, w 1917 roku stara drewnianą kaplicę zastąpiono drewnianym kościołem, spalonym podczas II Wojny Światowej. Obecny kościół (wybudowany w 1947 r.) jest zatem trzecią kaplicą w tym miejscu, do której co dwa tygodnie przyjeżdżali księża z parafii w Milówce. Obecny wygląd kościół ma od 1965 roku, kiedy to został rozbudowany m.in. o dwie nawy boczne. W 1989 roku erygowano parafię p.w. Zesłania Ducha Świętego w Lalikach, a kościół na Pochodzitej stał się filią nowopowstałej parafii.

Zobacz naszą galerię:

 

Dane adresowe: Laliki Pochodzita, 34-373 Zwardoń | tel. 33 864 61 94 (parafia)

Czas zwiedzania: ok. 20 min

Radosław Szczepanek - licencjonowany przewodnik beskidzki

Radosław Szczepanek - licencjonowany przewodnik beskidzkiRadosław Szczepanek - licencjonowany przewodnik beskidzkiW górach i turystyce pracuję od 2005 roku. Ten czas pracy pozwolił mi na bardzo dobre poznanie specyfiki zawodu przewodnika. Oprowadziłem już kilkaset wycieczek, dzięki czemu znam nie tylko teorię, ale przede wszystkim praktykę przewodnickiego rzemiosła. Zapraszam na wspólny relaks w górach - w Beskidach - i poznanie na własne oczy mojej skromnej osoby, człowieka z pasją. 

ZADZWOŃ:
694 935 972

Kapela Góralska Heligoniści

Oficjalna kapela góralska ATB Beskidtrek.pl to Kapela Heligoniści. Wspólnie promujemy folklor górali, Beskidów i Karpat!Oficjalna kapela góralska ATB Beskidtrek.pl to Kapela Heligoniści. Wspólnie promujemy folklor górali, Beskidów i Karpat!Kultura góralska zaklęta jest w muzyce i drewnie. Muzkę górali beskidzkich (także muzykę Beskidów i Karpat) macie Państwo przyjemność poznać podczas zabaw z naszą kapelą. Uwaga! Nie gramy na akordeonach, gramy na HELIGONKACH, co daje tradycyjne i unikalne kompozycje muzyczne w skali polskich Karpat. Heligonka kojarzona jest z muzyką południowo-zachodniej Żywiecczyzny, południowego Śląska Cieszyńskiego oraz Kysuc, fragmentów Orawy i Moraw. 

ZADZWOŃ:
694 935 972

Nasz newsletter

Zamów wycieczkę

Zamów wycieczkę objazdową, wycieczkę górską i trekking, a także oprowadzanie licencjonowanego przewodnika beskidzkiego.

ATB Beskidtrek.pl organizuje i obsługuje wycieczki w Beskidach i Pieninach. Zapraszamy do współpracy przy organizacji wycieczek objazdowych i pieszych po szlakach górskich i miejscowościach górskich. Gorąco zachęcamy do skorzystania z usług licencjonowanego przewodnika beskidzkiego!

ZADZWOŃ:
694 935 972

Oferta dla grup i firm

Zapewniamy sale konferencyjne i balowe, pełną obsługę gastronomiczną oraz rezerwację obiektów noclegowych z naszej własnej bazy.

ATB Beskidtrek.pl to zespół sprawdzonych i doświadczonych specjalistów z branży turystycznej. Jesteśmy ekspertami od Beskidów, dlatego w naszej ofercie znajdziecie Państwo m.in.:

  1. Poszukiwanie oraz wynajem sal konferencyjnych i balowych.
  2. Gastronomię i wyżywienie od swojskiej góralskiej kuchni po wykwintne dania kuchni światowej.
  3. Dobór obiektów noclegowych wedle Państwa indywidualnych oczekiwań.
  4. Kuligi zimowe oraz letnie, na saniach, wozami i bryczkami. Organizujemy kuligi wraz pełnymi biesiadami.
  5. Tradycyjne góralskie wnętrza. Stylowe szłasy i bacówki, oryginalne góralskie karczmy.
  6. Zabawy taneczne oraz biesiady z kapelą góralską.

ZADZWOŃ:
694 935 972

NAPISZ:
agencja@beskidtrek.pl

ATB Beskidtrek.pl organizuje kuligi w całych Beskidach (saniami, wozami i bryczkami). Oferujemy także zabawy i biesiady w góralskich karczmach, szałasach i bacówkach.

Nasz folkowy e-sklep

Na imprezach firmowych, koncertach oraz spotkaniach promocyjnych kupujecie od nas liczne gadżety i upominki związane z górami i beskidzką kulturą. Dzięki naszemu e-sklepowi, możecie robić góralskie zakupy także z domu!

Zrób zakupy teraz!

Początek strony