Wraz z unowocześnieniem Beskidzkiego Bloga turystykon.eu, zwłaszcza wizualnym, nadeszła dodatkowa nowość w treści - do relacji z wycieczek i przewodnika beskidzkiego dołączyły artykuły/przemyślenia. W tej kategorii będę chciał zamieszczać swoje przemyślenia czy też refleksje związane z Beskidami, jak też ogólnie z Górami. Oczywiście zachęcam wszystkich do dyskusji!

Przygodę z "artykułami" chciałbym zacząć tematem, który "nurtuje" wielu turystów, jest powodem do powstawania tematów-rzek na wielu forach górskich, a zarazem nieodzownie może się wiązać z tekstami, jakie będę tu publikował w przyszłości... Tematem tym jest "stonka" w Górach - tajemniczy termin odnoszący się do sporej grupy ludzi i używany przez wiele osób, każdy interpretuje go po swojemu pomimo tego, iż w wielu wypadkach idee i podejścia są podobne, jeśli nie identyczne. Artykuł ten ma być opisem tego jak ja widzę o określam "stonkę", co myślę mówiąc "stonka", nie będzie on za to próbą zunifikowania definicji "stonki" oraz punktu widzenia.

Mianowicie na wielu forach górskich i w wielu górskich środowiskach można usłyszeć takie określenie jak "stonka", z którą to "stonką" klapkowicze są ściśle związani. Otóż, wg mnie, mianem "stonki" nie należy określać osób, lecz zachowania. Stonka to, wg mnie, zbiór cech charakterystycznych takich jak: śmiecenie na szlaku i na łonie przyrody; nie dostosowywanie się do ogółu elementarnych zasad postępowania w górach i na łonie przyrody - o których ja uczyłem się m.in. na środowisku w pierwszej klasie podstawówki; zaślepienie turystyką masową; przychodzenie w góry tylko po to, żeby imprezować, nie zwracając uwagi na przyrodę i krajobrazy; uwielbienie kolejek i kurortów; chodzenie w klapkach po górach czy też wyłażenie na skalne szlaki w sandałach; wybieranie się w góry w nieodpowiednim stroju, np. miniówie czy też garniaku; uwielbienie wszelkiej motoaktywności na terenach dzikich i przyrodniczo atrakcyjnych; potępianie tzw. ludzi gór, chociażby ze względu na swój niemiejski styl bycia; słuchanie empetrójek na szlaku; wyłażenie z laptopem w góry; niezrozumienie faktu, iż w bacówce żarcia z fast-foodu się nie dostanie; miłość wszelakiej dewastacji przyrody po pretekstem błędnie pojmowanego rozwoju cywilizacji...

Takich przykładów można wymieniać mnóstwo, jednak nie o to mi chodzi - chciałem pokazać zarys mojego poglądu w tym temacie. Niejednokrotnie prawdziwi miłośnicy gór wyjeżdżali na jakiś szczyt kolejką i to nie jest powód, żeby mówić o nich jak o wyrzutkach społeczeństwa. Określenie "stonkowicz" jest dzisiaj traktowane przez tych, którzy wiedzą o co chodzi, równoznacznie z "idiota" czy też "frajer"... Nie podzielam też opinii, iż każdy z nas kiedyż zaczynał od bycia "stonką"... Wg mnie każdy z nas kiedyś zachował się chociaż raz tak jak mówi to powyższa niepełna lista - a to jednak nie jest powodem do odrzucania takiej osoby. Uważam też, iż za istnieniem "stonki" przemawia fakt, iż wiele instytucji i osób zapomina o elementarnej edukacji górskiej i turystycznej, ale to jednak jest temat rzeka na oddzielnego bloga lub nowy dział forum...

Za przykład podsumowujący moje podejście do "stonki" podam pytanie, które można niejednokrotnie przeczytać na forach górskich, a jest ono w stylu czy naprawdę ktoś ubrany na sportowo, wygodnie w adidaskach na "pierwszakowej trasie", to obciach i "klapek"? - moja odpowiedź brzmi NIE. Jeśli wyjdzie na Orlą Perć w klapku, czy w ogóle na dłuższą wyprawę górską w klapkach, to staje się osobą nieodpowiedzialną z jednym zachowaniem charakterystycznym dla "stonki". Jeśli natomiast taka osoba wyjdzie w góry w adidasach, to wg mnie może być uznana za początkującego turystę, który po prostu smakuje gór... Jako nastolatek przez pierwsze dwa lata chodziłem po górach tylko i wyłącznie poza zimą i tylko w adidasach. Dopiero jak uzbierałem własne fundusze na buty - mogłem sobie zapewnić komfort i dostateczne bezpieczeństwo. Jednak chodzeniu w adidasach zawdzięczam umiejętność dostatecznie szybkiej reakcji na poślizgnięcie się, dzięki czemu ani razu nie skręciłem sobie kostki, a sytuacji mogących do tego doprowadzić miałem mnóstwo...

Radosław Szczepanek - licencjonowany przewodnik beskidzki

Radosław Szczepanek - licencjonowany przewodnik beskidzkiRadosław Szczepanek - licencjonowany przewodnik beskidzkiW górach i turystyce pracuję od 2005 roku. Ten czas pracy pozwolił mi na bardzo dobre poznanie specyfiki zawodu przewodnika. Oprowadziłem już kilkaset wycieczek, dzięki czemu znam nie tylko teorię, ale przede wszystkim praktykę przewodnickiego rzemiosła. Zapraszam na wspólny relaks w górach - w Beskidach - i poznanie na własne oczy mojej skromnej osoby, człowieka z pasją. 

ZADZWOŃ:
694 935 972

Kapela Góralska Heligoniści

Oficjalna kapela góralska ATB Beskidtrek.pl to Kapela Heligoniści. Wspólnie promujemy folklor górali, Beskidów i Karpat!Oficjalna kapela góralska ATB Beskidtrek.pl to Kapela Heligoniści. Wspólnie promujemy folklor górali, Beskidów i Karpat!Kultura góralska zaklęta jest w muzyce i drewnie. Muzkę górali beskidzkich (także muzykę Beskidów i Karpat) macie Państwo przyjemność poznać podczas zabaw z naszą kapelą. Uwaga! Nie gramy na akordeonach, gramy na HELIGONKACH, co daje tradycyjne i unikalne kompozycje muzyczne w skali polskich Karpat. Heligonka kojarzona jest z muzyką południowo-zachodniej Żywiecczyzny, południowego Śląska Cieszyńskiego oraz Kysuc, fragmentów Orawy i Moraw. 

ZADZWOŃ:
694 935 972

Nasz newsletter

Zamów wycieczkę

Zamów wycieczkę objazdową, wycieczkę górską i trekking, a także oprowadzanie licencjonowanego przewodnika beskidzkiego.

ATB Beskidtrek.pl organizuje i obsługuje wycieczki w Beskidach i Pieninach. Zapraszamy do współpracy przy organizacji wycieczek objazdowych i pieszych po szlakach górskich i miejscowościach górskich. Gorąco zachęcamy do skorzystania z usług licencjonowanego przewodnika beskidzkiego!

ZADZWOŃ:
694 935 972

Oferta dla grup i firm

Zapewniamy sale konferencyjne i balowe, pełną obsługę gastronomiczną oraz rezerwację obiektów noclegowych z naszej własnej bazy.

ATB Beskidtrek.pl to zespół sprawdzonych i doświadczonych specjalistów z branży turystycznej. Jesteśmy ekspertami od Beskidów, dlatego w naszej ofercie znajdziecie Państwo m.in.:

  1. Poszukiwanie oraz wynajem sal konferencyjnych i balowych.
  2. Gastronomię i wyżywienie od swojskiej góralskiej kuchni po wykwintne dania kuchni światowej.
  3. Dobór obiektów noclegowych wedle Państwa indywidualnych oczekiwań.
  4. Kuligi zimowe oraz letnie, na saniach, wozami i bryczkami. Organizujemy kuligi wraz pełnymi biesiadami.
  5. Tradycyjne góralskie wnętrza. Stylowe szłasy i bacówki, oryginalne góralskie karczmy.
  6. Zabawy taneczne oraz biesiady z kapelą góralską.

ZADZWOŃ:
694 935 972

NAPISZ:
agencja@beskidtrek.pl

ATB Beskidtrek.pl organizuje kuligi w całych Beskidach (saniami, wozami i bryczkami). Oferujemy także zabawy i biesiady w góralskich karczmach, szałasach i bacówkach.

Nasz folkowy e-sklep

Na imprezach firmowych, koncertach oraz spotkaniach promocyjnych kupujecie od nas liczne gadżety i upominki związane z górami i beskidzką kulturą. Dzięki naszemu e-sklepowi, możecie robić góralskie zakupy także z domu!

Zrób zakupy teraz!

Początek strony